Transformacja cyfrowa

Kogifi odkrywa trendy e-commerce na 2021 rok

> Blog > Transformacja cyfrowa > Kogifi odkrywa trendy e-commerce na 2021 rok

Kogifi Team

30-12-2020

Kogifi odkrywa trendy e-commerce na 2021 rok

„Przewidywanie jest bardzo trudne, szczególnie jeśli idzie o przyszłość” - miał powiedzieć duński fizyk Niels Bohr. Trudno nie zgodzić się z autorem. Jednak mimo to, Jakub Koba, CTO Kogifi Digital, pokusił się o nakreślenie siedmiu głównych trendów, które wg niego obecne będą w e-commerce w 2021 roku. Czy nowy rok nas czymś zaskoczy?

Oczywiście rynek e-commerce nadal będzie napędzany pandemią koronawirusa, która znacznie przyspieszyła proces cyfrowej transformacji przedsiębiorstw na całym świecie. Jednak Jakub Koba postanowił przyjrzeć się poszczególnym składowym tego wzrostu:

Sztuczna inteligencja pomoże w zakupach?

Sztuczna Inteligencja (AI, Artificial Intelligence) i uczenie maszynowe pozwalają na tzw. hiperpersonalizację i projektowanie precyzyjnego, zgodnego z preferencjami klientów doświadczenia zakupowego z rekomendacją dopasowanych ofert, także w czasie rzeczywistym. Tym samym zyskujemy osobistego i podążającego za naszymi preferencjami wirtualnego asystenta, które doskonale wie, kiedy i jakie rekomendacje produktów może nam polecić – czytamy w forsal.pl.

Jak zakupy, to tylko w komórce

Liczne lockdowny, które paraliżowały tradycyjny handel, w wielu krajach świata przyczyniły się do jeszcze większej popularności zakupów online, ze szczególnym uwzględnieniem zakupów z wykorzystaniem smartfonów, a więc w kanale mobile. Jak czytamy w egospodarka.pl: Według badań przygotowanych przez AdColony dla agencji Mobiem, nawet 6 na 10 badanych polskich użytkowników korzysta z telefonu do robienia zakupów, a według platformy Shoper już nawet 2/3 wizyt w sklepach internetowych to wejścia z urządzeń mobilnych.

Wirtualne przymiarki

Koronawirus wymusił także zmiany przyzwyczajeń zakupowych klientów. Priorytetem stało się bezpieczeństwo, a więc zamiast przymierzenia produktu w sklepie musieliśmy robić to wirtualnie. Wszystko było możliwe dzięki rozszerzonej rzeczywistości (AR, Augmented Reality).

Ekologia ponad wszystko

CTO Kogifi Digital wskazuje na nasilający się trend eko, który także w branży e-commerce zmienia wiele rzeczy. Szczególnie widoczne jest to w kontekście pakowania i dostaw. Nie inaczej będzie w 2021 roku, gdzie obserwować będziemy proces coraz szybszego pozbywania się w dostawach np. plastiku i zastępowania go biodegradowalnymi czy też pochodzącymi z recyklingu opakowaniami i wypełniaczami.

Nie wyrzucaj, wykorzystaj!

Kolejnym trendem w e-commerce nawiązującym do podejścia eco-friendly jest też rozwijający się w galopującym tempie obszar znany jako second-hand e-commerce lub też re-commerce. To także efekt rosnącej świadomości konsumentów odnośnie zrównoważonego rozwoju, jak i masowa moda na ubrania i dodatki z drugiego obiegu, m.in. dzięki ich przystępnych cenach – czytamy w retailjournal.pl

Coraz szybsze płatności

Jak podkreśla Jakub Koba z Kogifi Digital, na znaczeniu zyskała integracja z płatnościami mobilnymi typu Apple Pay/Android Pay, w ramach której nie trzeba przekierowywać się na stronę banku i logować. Istotnym trendem są też płatności odroczone, zwiększające satysfakcję i bezpieczeństwo użytkowników i, co istotne, wartość koszyków.

Bezpieczeństwo danych

Nie ma miesiąca, kiedy nie słyszelibyśmy o kolejnym wycieku danych użytkowników kolejnego sklepu internetowego, czy też serwisu. W związku z tym właściciele serwisów dwoją się i troją, aby zwiększyć bezpieczeństwo przechowywanych danych. Jest to tym ważniejsze, że czuwa nad tym także RODO.

Więcej o trendach e-commerce w roku 2021 przeczytasz tutaj:

Puls Biznesu, Retail Journal, Egospodarka.pl, Forsal.pl, Dlahandlu.pl 

You may also like:

Czy transformacja cyfrowa uratuje europejską służbę zdrowia?

Transformacja cyfrowa

Czy transformacja cyfrowa uratuje europejską służbę zdrowia?
  • Kogifi Team
  • 19-04-2021
Jak „pokolenie lockdown” zmieni nasz świat?

Transformacja cyfrowa

Jak „pokolenie lockdown” zmieni nasz świat?
  • Kogifi Team
  • 17-03-2021
Magiczny Kwadrant Gartnera dla platform cyfrowych vol. 2021

Transformacja cyfrowa

Magiczny Kwadrant Gartnera dla platform cyfrowych vol. 2021
  • Kogifi Team
  • 10-02-2021

Używamy plików cookie w celu świadczenia usług i funkcji oferowanych na naszej stronie internetowej oraz w celu poprawy jakości obsługi. Więcej!