Transformacja cyfrowa

Jak „pokolenie lockdown” zmieni nasz świat?

> Blog > Transformacja cyfrowa > Jak „pokolenie lockdown” zmieni nasz świat?

Kogifi Team

17-03-2021

Jak „pokolenie lockdown” zmieni nasz świat?

Mimo że pandemia trwa ledwie rok, to już dzisiaj większość specjalistów twierdzi, że na stałe zmieni ona nasz świat. Nie chodzi tutaj tylko o kwestie zdrowotne oraz medyczne, lecz w głównej mierze postrzeganie świata, szczególnie przez młode pokolenia wchodzące na rynek pracy. „Pokolenie lockdown” lub „Pokolenie Covid 19”, które najbardziej odczuło skutki pandemii, sprawi, że zarówno rynek pracy, jak i gospodarka nie będą wyglądały już tak, jak do tego przywykliśmy. Oczywiście wszystko to odbędzie się przy pomocy i za pośrednictwem nowych technologii.

Takie wnioski można wyciągnąć po analizie raportu „Rok przełomowych zmian” przygotowanego przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) we współpracy z Partnerami Strategicznymi The Adecco Group i Colliers. Menedżerowie, ekonomiści oraz eksperci z dziedziny m.in. psychologii i socjologii rozbijają na czynniki pierwsze wszelkie zmiany spowodowane pandemią koronawirusa, oraz jej wpływu na psychikę i zachowania młodych pracowników. Raport to próba odpowiedzi na pytanie jak ten wpływ przełoży się na życie po pandemii, jak bardzo dotknie poszczególnych aspektów pracy i zmieni gospodarkę.

Odpowiedzialność za innych

„Według badania Delloitte pandemia wywołała wśród millenialsów i przedstawicieli pokolenia Z poczucie odpowiedzialności za innych, co z perspektywy biznesowej może przynieść pozytywne skutki. Długofalowo „pokolenie lockdown” może w większym stopniu niż starsi pracownicy odczuwać odpowiedzialność za organizację oraz jej klientów. Pandemia wzmocniła także wśród młodych ludzi potrzebę wspierania małych i lokalnych biznesów” – czytamy w Raporcie.

Nowe modele pracy

Obecny oraz prawdopodobne przyszłe kryzysy wymagają, zarówno od samych pracowników, jak i pracodawców dużej elastyczności na wszystkich polach życia i pracy. Według ekspertów wymusza to powstanie nowego ekosystem pracy, który: „musi zmierzać w kierunku sieci połączonych miejsc – dostosowanych do potrzeb pracy indywidualnej oraz zespołowej – obejmujących tradycyjne biuro, dom oraz przestrzenie alternatywne (miejsca publiczne takie jak biblioteki, kawiarnie itp., przestrzenie co-workingowe czy inne miejsca do pracy dostępne w formule on-demand)”.

Rynek pracy po Covid 19

Pandemia przyspieszyła procesy transformacji cyfrowej światowej gospodarki. Efektem tego jest przyspieszony kurs digitalizacji, który muszą przejść zarówno organizacje, jak i pracownicy. Według autorów Raportu najbliższy czas będzie czasem upskillingu, czyli podnoszenia kwalifikacji oraz reskillingu, czyli nabywania nowych kompetencji. Tylko w ten sposób firmy oraz organizacje będą mogły dostosować się transformacji cyfrowej. „Niemal 40% umiejętności posiadanych dziś przez pracowników i mających zastosowanie w obecnych warunkach rynkowych, stanie się nieprzydatnych w ciągu najbliższych trzech lat” – czytamy w Raporcie ABSL.

Rola nowych technologii

Oczywiście digitalizacja i transformacja cyfrowa wymaga oprócz chęci także użycia niezbędnych technologii i narzędzi, które pomogą w jej przeprowadzeniu. Tutaj pomocą służy Kogifi Digital, które od lat jest partnerem transformacji cyfrowej dla licznych firm z Polski i Świata. Kogifi Digital zapewnia swoim klientom:

Więcej na ten temat przeczytasz w raporcie „Rok przełomowych zmian” przygotowanego przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) we współpracy z Partnerami Strategicznymi The Adecco Group i Colliers.

You may also like:

Czy transformacja cyfrowa uratuje europejską służbę zdrowia?

Transformacja cyfrowa

Czy transformacja cyfrowa uratuje europejską służbę zdrowia?
  • Kogifi Team
  • 19-04-2021
Jak „pokolenie lockdown” zmieni nasz świat?

Transformacja cyfrowa

Jak „pokolenie lockdown” zmieni nasz świat?
  • Kogifi Team
  • 17-03-2021
Magiczny Kwadrant Gartnera dla platform cyfrowych vol. 2021

Transformacja cyfrowa

Magiczny Kwadrant Gartnera dla platform cyfrowych vol. 2021
  • Kogifi Team
  • 10-02-2021

Używamy plików cookie w celu świadczenia usług i funkcji oferowanych na naszej stronie internetowej oraz w celu poprawy jakości obsługi. Więcej!